Mars

Mars Mars, nazywany czasem Czerwoną Planetą, od wieków fascynował wiele osób. Mars jest czwartą pod względem odległości od Słońca planetą w Układzie Słonecznym. Jego nazwa pochodzi od mitycznego, rzymskiego boga wojny, z którym była kojarzona za sprawą czerwonego odcienia. Kolor ten, przywodzący na myśl krew, pochodzi od powszechnych na Marsie tlenków żelaza. Mars jest najbardziej podobną do Ziemi planetą, którą do tej pory odkryto. Jest on od Ziemi nieco mniejszy. Posiada dość cienką atmosferę, a powierzchnia terenu urozmaicona jest kraterami powstałymi na skutek upadków meteorytów oraz erupcji wulkanów. Na biegunach występują czapy lodowe. Marsjańska doba jest nieco tylko dłuższa od ziemskiej i trwa 24,6 godziny. Planeta ta wykonuje pełny obrót wokół Słońca w czasie 1025 dni. Średnica planety wynosi nieco ponad połowę średnicy Ziemi, czyli 6804 km. Na Marsie grawitacja jest znacznie mniejsza niż na Ziemi, a przyspieszenie grawitacyjne wynosi 3,69 m/s2. Masa Marsa wynosi około 11% masy Ziemi. Mars posiada dwa księżyce – są to Fobos oraz Deimos. Są one małe i mają nieregularny kształt. Są one bardziej podobne do asteroid, niż do naszego Księżyca.

Planeta wulkanów

Planeta wulkanów Wulkan jest to rozdaj skalnego nalotu. Wulkany występują tylko w nielicznych miejscach na kuli ziemskiej czyli w takich gdzie są trzęsienia ziemi i są odpowiednio ułożone płyty tektoniczne. Na ziemi wulkany mogą występować zarówno na lądzie jaki na wodzie ponieważ tam również często przemieszają się płyty tektoniczne. Najwięcej jednak wulkanów posiada mars. Planeta ta w całości usiana jest tymi zjawiskami. Wulkany jednak nie koniecznie przypominają te na ziemi czyli rodzaj góry najczęściej są nimi ogromne otwory lub niewielkie żłobienia w ziemi. kratery są czynne po dziś dzień ponieważ mars ciągle zmienia swoje ukształtowanie pod ich wpływem. Na marsie ukształtowały się nawet poprzez działalność wulkanów niewielkie groty oraz morza magmowe. Wulkany działają ponieważ są zasilane poprze ciepło pochodzące ze skorupy ziemskiej ono je nagrzewa i wtedy powstają erupcje czyli wybuchy. Wszędzie wtedy jest gorąca lawa, magma oraz popiół. Na szczęście mars nie jest zamieszkały wiec nikomu nic nie grozi.

Mars

Mars Mars jest rodzajem planety. Mars należy do planet które są najbardziej zbliżone wyglądem i wielkością do ziemi dlatego też zaczęto badać tą planetę pod kontem zamieszkałej. Mars według badań i skamienielin powstał wcześniej niż ziemia ale nie jest zamieszkały. Co prawda widać na nim śladowe ilości tlenu ale mogą być one wynikiem zachodzenia związków chemicznych w skorupie marsa lub pozostałościami po dawnym życiu. Kto wie może kiedyś na marsie istniało życie. Obecnie mars jest uznawany za planetę nie zamieszkałą. Oczywiście my nie możemy na niej przebywać ponieważ nie ma na niej warunków do zachowania życia. Cała planeta jest pokryta magmom czyli masą wulkaniczną, z niej tworzą się liczne kratery oraz morza magmowe czyli takie które nie są wypełnione woda tylko magma i substancjami czynnymi. Kraterów jest na tej planecie najwięcej ponieważ jest tak a nie inaczej zbudowana. Mars jest czerwoną planetą czyli nie ma na niej roślin tylko skały i wulkany. Wulkany są nadal czynne ponieważ cala planeta jest wciąż ogrzewana od środka.