Wpływ gazów na ocieplenie

Wpływ gazów na ocieplenie Na to jak bardzo dany gaz ma wpływ na ocieplanie planety składają się jego zdolności do pochłaniania promieniowania oraz to ile znajduję się go w atmosferze. Z tego powodu niektóry gazy pomimo ogromnej zdolności pochłaniania promieniowania wpływają na nasz klimat w niewielkim stopniu, gdyż ich ilość w atmosferze jest znikoma. Para wodna to zdecydowanie najbardziej powszechny gaz cieplarniany na naszej planecie. Razem z chmurami jest odpowiedzialna za ok. 65 do 85% efektu cieplarnianego (sama para wodna to ok. 36-66% efektu cieplarnianego). Drugim powszechnym gazem w naszej atmosferze jest dwutlenek węgla. Jego wpływ na efekt cieplarniany jest szacowany na około 9 do 26%. Szkodliwa działalność człowieka jest właśnie głównie oparta na dużej emisji do atmosfery tego gazu. Następnie mamy ozon, który odpowiada za około 7% efektu cieplarnianego. Znaczenie pozostałych gazów jest pojedynczo bardzo niewielkie. Łącząc je w całość dostaniemy ok. 8% wpływu na ocieplenie. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie dane uzyskane z różnego rodzaju obliczeń. Bardzo teoretyczne i przybliżone.

Planeta wulkanów

Planeta wulkanów Wulkan jest to rozdaj skalnego nalotu. Wulkany występują tylko w nielicznych miejscach na kuli ziemskiej czyli w takich gdzie są trzęsienia ziemi i są odpowiednio ułożone płyty tektoniczne. Na ziemi wulkany mogą występować zarówno na lądzie jaki na wodzie ponieważ tam również często przemieszają się płyty tektoniczne. Najwięcej jednak wulkanów posiada mars. Planeta ta w całości usiana jest tymi zjawiskami. Wulkany jednak nie koniecznie przypominają te na ziemi czyli rodzaj góry najczęściej są nimi ogromne otwory lub niewielkie żłobienia w ziemi. kratery są czynne po dziś dzień ponieważ mars ciągle zmienia swoje ukształtowanie pod ich wpływem. Na marsie ukształtowały się nawet poprzez działalność wulkanów niewielkie groty oraz morza magmowe. Wulkany działają ponieważ są zasilane poprze ciepło pochodzące ze skorupy ziemskiej ono je nagrzewa i wtedy powstają erupcje czyli wybuchy. Wszędzie wtedy jest gorąca lawa, magma oraz popiół. Na szczęście mars nie jest zamieszkały wiec nikomu nic nie grozi.

Piorunująca zagadka

Piorunująca zagadka Również w Tatrach Wysokich najłatwiej spotkać widmo gór – jedno z najdziwniejszych, górskich zjawisk, nazywane też demonem w chmurach, mamidłem, czy nieco bardziej naukowo – widmem Brockenu. Stojąc na szczycie, bądź grzbiecie górskim, ze słońcem za plecami i morzem chmur ścielącym się pod stopami, można dojrzeć własny cień – na obłokach. Każdy przybywający tu ma swojego demona. Ten swoisty portret na chmurach jest przytłaczająco wielki. Ma trójkątny kształt, a jego głowę otacza barwna aureola – efekt załamania światła słonecznego w zawieszonych w powietrzu kropelkach wody. Nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harcu. Przez 250 dni w roku jest on spowity mgłami, bez których widmo nie może zaistnieć. Choć wyjaśniono już wszystkie jego tajemnice, taternicy wciąż obawiają się spotkania z widmem. Z górami związane jest też wyjątkowe natężenie burz i towarzyszących im wyładowań atmosferycznych, zapewne występujące na skutek wysokiej jonizacji powietrza. Każdego roku w powierzchnię ziemi trafia około miliarda piorunów. W Polsce w kilometr kwadratowy średnio uderzają dwa pioruny rocznie.

Mars

Mars Mars jest rodzajem planety. Mars należy do planet które są najbardziej zbliżone wyglądem i wielkością do ziemi dlatego też zaczęto badać tą planetę pod kontem zamieszkałej. Mars według badań i skamienielin powstał wcześniej niż ziemia ale nie jest zamieszkały. Co prawda widać na nim śladowe ilości tlenu ale mogą być one wynikiem zachodzenia związków chemicznych w skorupie marsa lub pozostałościami po dawnym życiu. Kto wie może kiedyś na marsie istniało życie. Obecnie mars jest uznawany za planetę nie zamieszkałą. Oczywiście my nie możemy na niej przebywać ponieważ nie ma na niej warunków do zachowania życia. Cała planeta jest pokryta magmom czyli masą wulkaniczną, z niej tworzą się liczne kratery oraz morza magmowe czyli takie które nie są wypełnione woda tylko magma i substancjami czynnymi. Kraterów jest na tej planecie najwięcej ponieważ jest tak a nie inaczej zbudowana. Mars jest czerwoną planetą czyli nie ma na niej roślin tylko skały i wulkany. Wulkany są nadal czynne ponieważ cala planeta jest wciąż ogrzewana od środka.

Krańce Układ Słoneczny

Krańce Układ Słoneczny W skład Układu Słonecznego wchodzi Słońce, 8 planet i 160 księżyców. Znaczna jego cześć wciąż pozostaje niezbadana. Nie da się precyzyjnie określić w którym miejscu Układ Słoneczny się kończy. Granice te kształtowane są przez wiatr słoneczny oraz grawitację Słońca, a które nie mają swojego wyraźnego końca. Naukowcy szacują, iż wiatr słoneczny kończy swoje oddziaływanie w odległości około czterokrotności odległości Plutona od Słońca. Są to jednak tylko hipotezy, nigdy bowiem nigdy nie miał okazji badać tak odległych i ciemnych obszarów. Grawitacja Słońca jest na tyle potężna, iż swoje oddziaływanie gwiazda ta kończy mniej więcej w połowie odległości od najbliższej innej gwiazdy. Naukowcy podejrzewają istnienie tak zwanego Obłoku Oorta. Jest to ogromna grupa obiektów, która ma znajdować się w odległości ponad jednego roku świetlnego od Słońca. Przypuszczalnie Obłok ten składa się z materii wyrzuconej z wewnętrznych części Układu Słonecznego, gdy ten się jeszcze formował. Na skutek oddziaływań innych gwiazd może zdarzyć się, iż jakiś obiekt zostaje wystrzelony w stronę Słońca. Niektóre z takich obiektów stają się kometami.

Negatywne skutki ocieplenia klimatu

Negatywne skutki ocieplenia klimatu Już dziś zauważamy skutki ocieplania się naszego klimatu. Zaczynają się zacierać granice klimatyczne naszej planety. Przewidywanie pogody staje się coraz trudniejsze. Przykładów na to jest bardzo wiele. Śnieg, który pojawia się w miejscach w których nigdy nie powinno go być, coraz obfitsze opady deszczów w wielu rejonach naszej planety powodujące ogromne powodzie i śmierć wielu osób. Z roku na rok powiększają się również obszary pustynne, zmuszając ludzi do ucieczki na inne tereny. Ważnym aspektem jest też topnienie pokryw lodowych na biegunach Ziemi. Powoduje to oczywiście stałe podnoszenie się poziomu oceanów na świecie i zalewanie przybrzeżnych obszarów. Jednak topnienie lodowców niesie ze sobą jeszcze jedno ważne zagrożenie. Woda zgromadzona w morzach i oceanach jest słona, natomiast ta pochodząca z topniejących lodowców to woda słodka. Ciągłe mieszanie się wody słonej i słodkiej morze doprowadzić do spadku gęstości oceanów a co za tym idzie zatrzymania się wielkich prądów morskich. Prądy morskie w dużym stopniu kształtują klimat na naszej planecie, a ich zatrzymanie doprowadzi do ogromnej katastrofy klimatycznej. Stale podwyższająca się też temperatura doprowadza do wymierania niektórych gatunków roślin i zwierząt.